Pálenie záhy v tehotenstve
13.2.2018 215 Views

Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy a tehotenstvo – táto kombinácia nie je nič neobvyklé. Približne polovica všetkých tehotných žien trpí pálením záhy v tehotenstve často po prvýkrát v živote. I keď je to veľmi nepríjemné, nie je žiadny dôvod k poplachu. Najmä v poslednej tretine tehotenstva je pálenie záhy jedným z najčastejších ťažkostí.

 

V priebehu tehotenstva prebieha v tele veľa zmien. Všetko sa postupne mení a prispôsobuje životu dvoch organizmov. Hormóny sa starajú o to, aby boli tkanivá a svaly uvoľnené a bábätko tak malo dostatok priestoru pre svoj rast a vývin. Pôsobením tehotenských hormónov stráca zvierač pri vyústení z pažeráka svoju elasticitu. Nepríjemným výsledkom je to, že kyslý obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka a spôsobuje pálenie záhy. Najmä v posledných týždňoch býva tento priechod veľmi úzky. Rastúce dieťa tlačí viac a viac na žalúdok a kyslý obsah žalúdka je preto nútený vracať sa naspať hore. To spôsobuje návrat agresívnych žalúdočných štiav do pažeráka. Tie v pažeráku dráždia citlivú sliznicu a vytvárajú tak pocit pálenia.

 

Proti týmto problémom zvyčajne pomáha zmena životného štýlu a stravovacích návykov.

V období tehotenstva by mali byť súčasťou každého dňa chvíle uvoľnenia a odpočinku. Vhodná je napr. joga alebo relaxačné cvičenia napomáhajúce k odbúraniu stresu a navodeniu dobrej nálady a uvoľnenia.

Aj počas jedenia je potrebné nájsť si čas len pre túto činnosť a nezaoberať sa inými aktivitami.

 

Potraviny a nápoje, ktoré môžu podráždiť žalúdok by mali byť konzumované len v minimálnom množstve, vhodné je zriecť sa ich úplne. Medzi ne patrí kofeín, sladkosti, korenené a mastné jedlá. Pred spaním by ste nemali jesť minimálne 3-4 hodiny.

 

 

Počas tehotenstva je prospešné rozdeliť si jedlá na päť až šesť menších porcií denne. Má to niekoľko výhod – hladina cukru v krvi tak klesá pomalšie, matka a dieťa sú počas celého dňa rovnomerne zásobované živinami a zabráni sa tým prebytočnému prejedaniu sa. V neskoršej fáze tehotenstva, keď dieťa potrebuje viac priestoru, sú lepšie stráviteľné menšie porcie jedál.

Pitný režim v tehotenstve je tiež veľmi dôležitý. Odporúča sa vypiť minimálne 2 litre denne – v horúcich letných dňoch aj viac. Najlepšou možnosťou sú nízkokalorické nápoje ako bylinné a ovocné čaje, zriedené ovocné šťavy a minerálne vody.

Niektorí pomocníci pre zmiernenie pálenia záhy v tehotenstve:

suchý chlieb, pričom najlepší je tmavý chlieb

počas spánku alebo odpočinku je vhodná pre hornú časť tela mierne zvýšená poloha. Môže pomôcť aj vankúš vložený pod chrbát.

môžete sa tiež opýtať v lekárni na homeopatické lieky.

lieky obsahujúce antacidá neutralizujú žalúdočné kyseliny v žalúdku a nevstrebávajú sa do krvi matky ani dieťatka

 

 

 

Previous Hormonálna terapia
Next Lieky v tehotenstve

About author

You might also like

Tehotenstvo

Is Brixton London’s next tech hipster hub?

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Tehotenstvo

Rh faktor budúcej mamičky

Rh fator bol objavený v roku 1940 Karlom Landsteinerom, ktorý robil testy na opiciach rodu Macac – Rhesus. Rh faktorom rozlišujeme, či je krv Rh pozitívna, t. j. či červené

Tehotenstvo

Tretí trimester tehotenstva

Posledná časť tehotenstva je spravidla veľmi ťažká. Bruško je stále väčšie a ťažšie. Už v tomto období môže žena pociťovať prvé kontrakcie – jedná sa o tzv. falošných poslíčkov. Snažte