Bezdetnosť z psychologických dôvodov
25.12.2017 624 Views

Bezdetnosť z psychologických dôvodov

O neplodnosti hovoríme, ak po jednom alebo viacerých rokoch, aj napriek nechránenému pohlavnému styku nedôjde k otehotneniu. V Rakúsku ide až o 15 percent všetkých párov. Okrem početných hormonálnych, genetických a ďalších fyzických, niekedy nevysvetliteľných faktorov, môže byť neplodnosť spôsobená aj psychikou. Často môže byť nevedomý, emocionálny stres príčinou toho, že žena nemôže otehotnieť. Táto reakcia môže byť považovaná za psychosomatický obranný mechanizmus.

 

Záťaž pre muža aj ženu

V súčasnej dobe je riešiť problém s otehotnením na prvý pohľad veľmi ťažké. Často sa párom zdá, že pre nich neexistuje žiadne riešenie. Mať či nemať deti už nie je len vecou žien, ale v množstve prípadov hrajú hlavnú úlohu aj muži. Kedysi boli ženy symbolom plodnosti a materskej lásky a ak bol nejaký problém s otehotnením, vina bola samozrejme na strane ženy. Až dnes sa môžeme presvedčiť o tom, že aj muži môžu mať svoj podiel na problémovom otehotnení.

 

V zásade môžu byť tieto psychické príčiny zodpovedné za neplodnosť:

 

Nadmerné očakávanie zo strany okolia

Nevyriešené konflikty v rodine alebo s bývalým partnerom

Nevedomé pocity viny po predchádzajúcom potrate alebo prerušení tehotenstva

Smútok nad narodením mŕtveho dieťaťa alebo strata milovanej osoby

Nevedomé obavy, napríklad z tehotenstva, pôrodu a života s dieťaťom

Konflikty vo vzťahu

Príliš veľa stresu

Perfekcionizmus

 

Liečba neplodnosti ako spúšťač psychického stresu?

Aj liečba neplodnosti, ako je IVF (in vitro fertilizácia) alebo IUI (vnútromaternicová inseminácia) môžu spôsobiť záťaž na psychiku. Ochota postihnutých párov podstúpiť tieto možnosti, predstavuje obrovskú záťaž a z tohto dôvodu často dochádza práve k neplodnosti z psychickej stránky. Túžba otehotnieť, je často tak silná, že na každodenný život, vzťah a lásku k ostatným neostáva žiadne miesto. Takýto stav vedie u mnohých prípadov k ďalším nezhodám a žiaľ aj k rozchodom.

 

Existuje rada stresových hormónov, ktoré môžu narušiť menštruačný cyklus, ktorý často (nie vždy) je dôvodom, prečo tehotenstvo na seba necháva tak dlho čakať. Aj kvalita spermií trpí pri tvorbe nadmerného množstva stresových hormónov.

 

Niektoré ženy otehotnejú dokonca až vtedy, keď sa v podstate zmieria s tým, nikdy nebudú môcť byť tehotné. Síce to znie absurdne, ale má to logické vysvetlenie: psychika už nič neočakáva, stresové hormóny sa nevytvárajú – cyklus sa upraví. Výsledkom môže byť to, že telo sa dostane na ľahšiu cestu vedúcu k otehotneniu.

 

Previous Novinky v liečbe neplodnosti. Čo pomáha?
Next Ste pripravení na plánovanie dieťaťa?

About author

You might also like

Tehotenstvo

Prvé príznaky tehotenstva | prejavy tehotenstva

šte, než sa dostaví menštruácia, prípadne vyjde tehotenský test, sme zvedavé i netrpezlivé, či sa naše snaženie o bábätko podarilo. Tehotenstvo možno určiť najprv neistými, potom pravdepodobnou a nakoniec istými,

Tehotenstvo

Bude to dievča, alebo chlapec?

Chcete vedieť, čo sa vám narodí? Alebo radšej nie? Dnes už sú spôsoby určenia pohlavia dieťaťa ešte v mamkinom brušku pomerne spoľahlivé. Predtým sa ženy spoliehali na “zaručené” metódy, ktoré

Tehotenstvo

Ultrazvuk dieťaťu neškodí

O rizikách amniocentézy (odber plodovej vody) počas tehotenstva alebo výhodách a nevýhodách opakovania krvného testu diskutuje široká verejnosť stále. Oproti týmto témam je ultrazvuk, ktorý pomáha dieťa pozorovať, skutočne neškodný.