Dula a domáci pôrod – pôrod doma, alebo v nemocnici?
13.7.2018 431 Views

Dula a domáci pôrod – pôrod doma, alebo v nemocnici?

Ste tehotná po prvýkrát a všetko okolo tehotenstva a bábätiek je pre Vás novou krajinou? Možno čakáte svoj druhý, tretí alebo dokonca štvrtý prírastok do rodiny! Potom je pre Vás už veľa procesov a otázok objasnených, ale napriek tomu je každé tehotenstvo iné. V súčasnosti sa môže tehotná žena stretnúť s novými informáciami, ktoré by možno pred 5 – 6 rokmi nikoho nenapadlo hľadať.

 

Jedna vec je istá … Každá žena a každé tehotenstvo je iné. Niektoré tehotné ženy idú k lekárovi, len aby im bola vykonaná povinná prehliadka, zatiaľ čo iné majú pocit, že s dulou sú v lepších rukách. Väčšina žien oceňuje prácu „ruka v ruke” – kde lekár a dula spolupracujú. Tento prídavok dvoch ľudí je zvyčajne veľmi dobre prijímaný oboma nastávajúcimi rodičmi.

Otázku “pôrodnej asistentky – duly”, by si každá tehotná žena mala ponechať sama pre seba. Dula môže byť pre vás a Vaše ešte nenarodené dieťatko veľká pomoc, samozrejme ak chcete. Po pôrode je dula stále po ruke, aby Vám mohla pomáhať, ukazovať, naučiť. Je oporou pre Vás v čase pred pôrodom, počas neho a aj po pôrode, kedy sa stáva aj oporou Vašej rodiny.

 

Kto je dula?

Rozdiel medzi dulou a pôrodnou asistentkou je v tom, že dula síce je takisto prítomna pri pôrode, pomáha Vám, ale nezasahuje do kompetencií lekára alebo pôrodnej asistentky. Je skôr tzv. „morálnou, emocionálnou oporou”, ale môže pomôcť aj fyzicky. Pomáha žene mať pôrod, aký si tehotná žena sama vyberie. Samozrejme za predpokladu, že nedôjde k nejakým nečakaným komplikáciám, ktoré by mohli ohroziť život matky alebo dieťaťa. Pomáha aj otcovi, ktorý sa zaúča do svojej novej role.

 

Pôrod: doma alebo v nemocnici?

Ako sme už povedali, priebeh každého tehotenstva je iný, odlišný. V dnešnej dobe, kedy je čoraz viac žien s rizikovým tehotenstvom, sa u nás niekedy vôbec bojíme vysloviť tému – domáci pôrod. Je už takmer jasné, že Vás pri pôrode bude sprevádzať partner, máte vybratú pôrodnicu, prípadne pôrodníka, ktorý bude pri pôrode. U nás je však stále tabu vybrať si pôrod doma. Existujú síce ženy, ktoré majú radi prirodzenosť a nechávajú všetko na prírodu. Viac sa však s týmto názorom stretneme v zahraničí ako v našej krajine.

 

Výhody pôrodu doma

Priaznivci domácich pôrodov sa zhodujú v týchto výhodách:

 

v čase, keď dostanete kontrakcie sa nemusíte nikam ponáhľať, ani volať záchranku, ktorá Vás odvezie do pôrodnice

nemusíte sa stresovať tým, že ste niečo zabudli pribaliť do prichystanej tašky do pôrodnice

v známom prostredí môže žena prežívať pôrodné bolesti oveľa lepšie, teda už samotné narodenie dieťatka tak vcelku vníma ako menej stresujúce

navyše, pôrod môže prebiehať bez urýchľovacích alebo bolesť znižujúcich liekov

dieťa sa narodí doma, kde bude aj vyrastať

 

Riziká domáceho pôrodu

Rovnako ako pri pôrode v nemocnici, aj pri domácom pôrode hrozia určité riziká. Dalo by sa povedať, že ešte väčšie. Nedostatok informácií, potrebných liekov, preparátov, hroziaci cisársky rez, popôrodné komplikácie, krvácanie, sú len malým výpočtom nebezpečenstva pre rodičku a jej dieťa.

 

Je dôležité si uvedomiť, že rozhodnutie, kde budete rodiť, môže ovplyvniť nielen Váš život, ale aj život Vášho bábätka.

 

 

Previous Ultrazvuk dieťaťu neškodí
Next Bolesť chrbta v tehotenstve - čo pomáha pri bolestiach chrbta?

About author

You might also like

Tehotenstvo

Savers offered fixes of up to seven years

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Tehotenstvo

Těhotenství mění celé tělo ženy: 10 málo známých, no fascinujících faktů

Těhotenství je takový malý – velký zázrak, ale tušíte, co všechno se během něj změní? Zde je hned několik fascinujících faktů o změnách v těle ženy od hlavy až po

Tehotenstvo

Zakázaly vám při porodu jíst a pít? Ale proč, když můžete!

Ty, co máme porod úspěšně za sebou i ty, které se na něj teprve připravujeme velmi dobře víme, že mezi “klasiky” většiny slovenská porodnic patří i fakt, že při porodu