Falošná gravidita
8.6.2018 436 Views

Falošná gravidita

Mešká Vám menštruácia, guľatí sa bruško – konečne sa Vám to podarilo! Ste tehotná. Môže sa jednať len o mylnú predstavu tehotenstva? Tento jav je len veľmi zriedkavý a vyskytuje sa u niektorých žien, ktoré obzvlášť túžia po dieťati alebo naopak, majú veľký strach z tehotenstva. Je potrebné poznamenať, že falošné tehotenstvo je jedným z najviac fascinujúcich príkladov vplyvu duševných porúch na telo ženy. Duševné poruchy majú najvýznamnejší vplyv na vznik tohto stavu. V minime prípadov sa podobný stav môže udiať aj u mužov, ktorí majú tehotnú partnerku a zo „solidarity“ sa u nich vyvinie syndróm priberania a zväčšovania bruška.

 

Aké príznaky poukazujú na falošné tehotenstvo?

Je to síce imaginárne tehotenstvo, ale sprevádzané všetkými viditeľnými fyzickými symptómami, ktoré sú aj pri skutočnom tehotenstve: vynechaná menštruácia, väčšie naliate prsia, rastúce bruško a žena trpí dokonca aj rannými nevoľnosťami a únavou.

Nasleduje návšteva lekára a vy očakávate, že Vám potvrdí Vašu radostnú správu. Pri ultrazvuku však lekár nevidí žiadny plod, maternica je prázdna a hodnota tehotenského hormónu HCG v krvi zostáva na nule.

 

Čo spôsobuje falošné príznaky tehotenstva?

Zvýšenie telesnej hmotnosti je vo väčšine prípadov spôsobené zadržiavaním tekutín a vyšším príjmom kalórií. To môže mať za následok aj nevoľnosti a únavu. Príliš rýchle zvýšenie hmotnosti u žien, ktoré neboli zvyknuté na tak vysoký príjem potravy, môže byť skutočne nebezpečný.

 

U ktorých žien dochádza ku falošnej gravidite?

K falošnej gravidite dochádza u žien s veľmi silnou túžbou po dieťati, u žien s hormonálnymi abnormalitami, prípadne pri nejakej nervovej poruche. Príčina vzniku tohto stavu pramení vo veľkej väčšine v „hlave”. Túžba po dieťati je u týchto žien tak drvivá, že vlastne spôsobuje aj fyzické príznaky. Preto lekár u danej ženy odporúča okrem zdravotnej starostlivosti aj psychoterapeutické poradenstvo. Je dôležité, aby existovala spojitosť medzi prácou gynekológa a psychoterapeuta, ktorých žena v tomto prípade veľmi potrebuje. Nenahraditeľná je samozrejme aj opora u partnera, rodiny a blízkych. Po zistení skutočnosti sa môže žena uzavrieť do seba, prestať vôbec hovoriť o tehotenstve ako takom. Môže dôjsť k tomu, že bude mať strach priznať sa k nejakým bolestiam a problémom, ktorými bude skutočne trpieť – zo strachu, že by si ostatní mohli myslieť, že si to vymyslela.

 

Pojem “falošná gravidita” je niekedy používaný nesprávne, pretože sa môže jednať aj o zárodok, ktorý sa prestal vyvíjať alebo tzv. hidatinóznu moľu. Tento stav vzniká, ak vajíčko oplodnia dve spermie alebo ak vajíčko stratilo „cestou” všetky ženské chromozómy. Placenta sa v tomto prípade vyvíja a pripomína hroznové bobule – ale bohužiaľ skôr či neskôr dôjde k samovoľnému potratu.

 

Previous Krvácanie počas tehotenstva
Next Prípravy pred pôrodom

About author

You might also like

Tehotenstvo

Kyselina listová chráni v tehotenstve plod

Vedci našli ďalší dôvod, prečo by mali tehotné ženy prijímať dostatočné množstvo kyseliny listovej. Podľa posledných výzkumov má totiž táto látka okrem iných pozitívnych účinkov na zdravie dieťaťa blahodárny vplyv

Tehotenstvo

The Homesman rides, The Expendables assemble

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Tehotenstvo

Vybíráme porodnici: Na co si dát pozor?

Asi každé budoucí mamince již od počátku těhotenství víří v hlavě myšlenky na porod. Je to přirozené, vždyť porod je velmi významná událost v životě ženy. Na porod je třeba