Infekcie spôsobené potravinami a tehotenstvo
23.6.2018 496 Views

Infekcie spôsobené potravinami a tehotenstvo

V tehotenstve môže byť imunitný systém kvôli hormonálnym zmenám oslabený. Bežné infekčné ochorenia môžu preto predstavovať dlhší a zložitejší proces a ohroziť tak zdravie matky a dieťaťa. Je preto dôležité, aby sa zabránilo potenciálnym infekciám čo najviac a vyhlo sa tak zdrojom nákazy, ktoré by mohli poškodiť nenarodené dieťa. Tehotné ženy by sa mali zdržať tzv. rizikových potravín (surové alebo nedovarené mäso, mleté bravčové mäso a údeniny, neupravované mlieko alebo výrobky z neupraveného mlieka, zrejúce syry, údené ryby, surové kôrovce a surové vajcia) a pri príprave a skladovaní potravín venovať osobitnú pozornosť hygiene. Stručný prehľad z najnebezpečnejších infekčných chorôb v tehotenstve a tipy, ako sa im vyhnúť, Vám prináša nasledujúci článok.

 

Listerióza a tehotenstvo

Infekčné ochorenie spôsobené baktériou Listeria monocytogenes môže vypuknúť niekoľko dní až mesiacov po požití infikovanej potraviny. Listéria je všadeprítomná v našom prostredí, a to najmä v komposte, pôde alebo odpadových vodách. Preto najmä pri príprave šalátov a zeleniny dôkladne očistite a umyte suroviny a nezabudnite ani na svoje ruky.

Ak sa u tehotných žien objaví infekcia spôsobená listeriou, bude sa spočiatku jednať o chrípkové príznaky (horúčka, bolesti nôh, celková svalová slabosť, únava, …).

Existuje riziko, že baktérie preniknú až k plodu a môžu mať za následok predčasný pôrod alebo mŕtvy plod.

Listeria je tiež často prítomná v krmivách, najmä v siláži. Nespracované potraviny živočíšneho pôvodu, ako sú neupravené mlieko a výrobky z neho, vajcia, surové mäso a ryby by teda mohli byť nositeľmi. Nesmie sa zabúdať ani na skutočnosť, že aj prevarené alebo pasterizované výrobky môžu byť listériou rekontaminované v priebehu ich spracovania. Jedná sa predovšetkým o tavené syry alebo balené či krájané mäso. Ani chladené výrobky neposkytujú ochranu proti listérii, pretože patogény sa môžu stále rozširovať aj tesne nad bodom mrazu (chladnička)!

 

Tehotenstvo a toxoplazmóza

Parazit a prvok Toxoplasma gondii je pôvodcom tzv. toxoplazmózy. Ako hostiteľ patogénu slúžia mačky, ako medzihostiteľ patria ostatné zvieratá vrátane človeka.

Ľudia sú infikovaní buď požitím surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa (steak medium, tatársky biftek, atď.), v ktorom už existujú tkanivové cysty alebo z infekčných mačacích výkalov.

V súvislosti so skríningovými testami sa počas tehotenstva bežne určujú protilátky s ohľadom na toxoplazmózu. Ak je test negatívny, znamená to, že žena nemá žiadne protilátky proti toxoplazmóze a preto je nutná opatrnosť a žiadny kontakt s patogénmi.

Inkubačná doba je asi 8-22 dní, potom sa u asi 50% tehotných žien prejavia chrípkové príznaky.

Ak bola matka infikovaná počas tehotenstva prvýkrát, u asi 40% plodov sa vyskytne infekcia spôsobená patogénmi toxoplazózy. Najčastejšie k tomu dôjde v poslednom trimestri tehotenstva. Ale prvá infekcia, najmä v skorej fáze tehotenstva môže mať pre nenarodené dieťa katastrofálne následky: narodenie mŕtveho dieťaťa, meningitídu, kalcifikácie mozgu, očné infekcie a dokonca slepotu, hydrocefalus (“voda na mozgu”), kŕčové stavy alebo ochrnutie. Väčšina detí, ktoré boli nakazené v maternici toxoplazmózou, našťastie po pôrode žiadne tieto príznaky nejavili. Avšak, je tu aj nebezpečenstvo, že v nasledujúcich rokoch dôjde k neskorému poškodeniu.

Aby sa zabránilo infekcii Toxoplasmou gondii, tehotné ženy by sa mali vyhnúť kontaktu s neznámymi mačkami. Jedná sa najmä o mačky, ktoré nežijú v domácnosti a mačky, ktorých stravovacie návyky nie sú kontrolované.

Podobne, pri práci na záhrade by mali tehotné používať rukavice, aby sa zabránilo kontaktu s mačacími výkalmi.

 

Tehotenstvo, Salmonella a Campylobacter

Salmonela a kampylobakter sú primárne zodpovedné za viac než 90% všetkých bakteriálnych infekcií z potravín. Priame riziko od týchto hnačkových patogénov pre plod neexistuje.

Prenos je vo väčšine prípadov spôsobený nedostatočne tepelne upraveným mäsom (predovšetkým hydiny) a neupraveným mliekom, v prípade salmonely sú to surové vajcia.

 

Tehotenstvo a plesne

Infekcie spôsobujúce mykózy (plesne) sa u zdravých ľudí objavujú len zriedkavo. Zvyčajne sa vyskytujú iba u rizikových pacientov, napr. u pacientov s transplantáciou kostnej drene. Mykózy pre tehotné ženy nie sú nijako zvlášť nebezpečné.

Za určitých klimatických podmienok (nedostatočné vetranie, vlhkosť, teplo) môžu niektoré hubové plesne tvoriť hubové toxíny, tzv. mykotoxíny. Tieto mykotoxíny sú prítomné v plesnivých potravinách aj na miestach, na ktorých nie je viditeľný rast plesní. Z tohto dôvodu nie je v žiadnom prípade dostačujúce odstrániť z infikovanej potraviny len plesnivú časť!

Všeobecne platí, že plesnivé potraviny by mali byť zlikvidované. To platí najmä pre tehotné ženy! Niektoré mykotoxíny môžu aj v najmenších množstvách spôsobiť karcinogénny účinok, hlavne pri dlhodobom užívaní alebo poškodiť genetiku. Primárne účinky na dieťa tu nie sú, ale možné dlhodobé následky sú stále predmetom vedeckých diskusií.

Akútna otrava veľkým množstvom plesňových toxínov môže vyprovokovať poškodenie pečene, obličiek, nervov, kože a slizníc. Hormonálne zmeny sú tiež možné.

Známe mykotoxíny z plesnivého obilia sú v súčasnosti vďaka vysoko kvalitnej výrobe potravín a prísnej kontrole nemožné.

 

Tipy pre stravovanie počas tehotenstva

Všeobecné hygienické pravidlá:

 

pravidelné umývanie rúk pred a po príprave jedla, po kontakte so zvieratami, a po návšteve toalety

používajte vždy čisté uteráky a kuchynské utierky (tie sú často používané príliš dlho)

spracovanie mäsa a ďalších surových potravín je najlepšie na hladkom povrchu, nie na malých, zle umývateľných pracovných plochách.

čistenie pracovnej plochy ihneď po použití

oddelené skladovanie surovín a hotových jedál v chladničke

časté čistenie chladničky (1x/týždenne)

u citlivých produktov zabezpečte, aby nebol prerušený reťazec chladenia

nepoužívajte potraviny, u ktorých vypršal dátum minimálnej spotreby

plesnivé potraviny a jedlá patria do odpadu, nestačí len odstrániť viditeľnú plesnivú časť

udržujte odstup medzi domácimi zvieratami a kuchyňou, príp. inou miestnosťou, kde skladujete, pripravujete jedlo

 

Osobitnú pozornosť by ste mali venovať nasledujúcim potravinám:

 

žiadne surové alebo nedovarené mäso (napr. steak medium, carpaccio, hovädzí biftek)

žiadne neupravené mlieko alebo výrobky z neupraveného mlieka

žiadne potraviny zo surových vajec

žiadne tavené a plesňové syry

žiadne mleté mäso a klobásy

žiadne údeniny

žiadne surové morské plody (sushi)

ovocie, zelenina a šaláty by mali byť vždy umyté pod prúdom vody

 

 

 

Previous Prípravy pred pôrodom
Next Šport na úkor plodnosti

About author

You might also like

Tehotenstvo

V těhotenství vždy pozitivně naladěná!

Během těhotenství je každá žena vystavena hormonální bouři. Časté změny nálad, přílišná přecitlivělost, přehnané reakce na různé podněty jsou jen jedněmi z mála emocionálních změn, které s sebou toto období

Tehotenstvo

Ste pripravení na plánovanie dieťaťa?

Či už chcete s plánovaním dieťaťa počkať alebo to nechávate na náhodu, dôležité je položiť si otázku, ako ste s partnerom na tento nový život pripravení. Prinášame Vám najdôležitejšie lekárske

Tehotenstvo

Správná žena s nesprávným mužem

Vaší kamarádce se splnil sen. Vydává se. Pozvánky jsou rozeslány, šaty visí na věšáku, hosté se těší na svatební menu. Inu, není načase, aby jí někdo řekl, že si bere