Migréna v tehotenstve.
19.5.2018 312 Views

Migréna v tehotenstve.

Okrem radosti z príchodu nového člena rodiny, prináša tehotenstvo u žien, ktoré trpia migrénou, aj vedľajší účinok. Bolesti hlavy sú miernejšie, prípadne žiadne. Vedci zistili, že je to spôsobené zmenou činnosti mozgu. Pacienti s migrénou zvyčajne mávajú problémy aj s miernym, nedôležitým hlukom. Avšak od druhého trimestra tehotenstva sa mozgová aktivita mení tak, že ženu už nevýrazné zvuky nerušia.

 

Táto zmena nie je trvalá: len štyri týždne po pôrode môže žena opäť zažívať typické stavy migrény, objavil Peter Kropp z Univerzity v Rostocku spolu so svojimi kolegami.

Výskumníci sa zamerali na tzv. kortikálny návyk – schopnosť mozgu vedome nevnímať opakujúce sa zvuky, ako je napríklad tikanie hodín. Štúdie dokázali, že kortikálny návyk je u ľudí trpiacich migrénou často znížený a preto sa títo ľudia cítia byť rušený aj najmenším zvukom.

 

Pretože mnoho žien počas tehotenstva trpí migrénami menej ako obvykle, chcel Kropp a jeho kolegovia vo svojej štúdii skúmať, či sa kortikálny návyk v tehotenstve normalizuje. Za týmto účelom študovali mozgovú aktivitu u 29 tehotných žien, z ktorých 14 bolo pacientok s migrénou a 28 netehotných žien, a z nich 12 pacientok s migrénou.

Dobrovoľníčky si mali byť vedomé zvukov, ktoré boli oznámené krátkym výstražným tónom, zatiaľ čo vedci súčasne zaznamenávali mozgovú aktivitu pomocou EEG. U tehotných žien vedci vykonali test najprv v 36. týždni tehotenstva a ešte štyri týždne po pôrode.

Hodnotenie ukázalo, že tehotné ženy s migrénou mali počas testu presne rovnakú mozgovú aktivitu ako zdravé, netehotné dobrovoľníčky. Ženy, ktoré boli štyri týždne po pôrode, mali za následok zníženú schopnosť kortikálneho návyku.

Zodpovednosť za prechodnú normalizáciu mozgovej aktivity má teda na starosti zmenený hormonálny stav počas tehotenstva. V budúcnosti by mohli tieto výsledky prispieť k rozvoju nových spôsobov liečby migrény.

 

Horčík v liečbe migrény v tehotenstve

Tak ako u väčšiny ochorení, aj pri migréne existujú výnimky, kedy napriek tehotenstvu ženy môžu trpieť migrénou. Počas tehotenstva sa neodporúča užívať žiadne lieky. Čo si ale počať, ak Vás bolí hlava a vy to nemôžete vydržať?

Existujú rada alternatívnych metód na liečbu záchvatov migrény, samozrejme vždy po porade s lekárom:

 

horčík (magnéziové tablety, šumivé tablety, ako doplnok sa hodia aj minerálne vody s obsahom horčíka)

pravidelná denná rutina (denné činnosti)

dostatok spánku

akupunktúra (môžete sa však stretnúť aj s opačným názorom, klinicky nebola potvrdená žiadna účinnosť)

svalová relaxácia podľa Jacobsena (tzv. Joga smiechu a cvičenia)

pobyt na čerstvom vzduchu

dostatočné vetranie v byte

obmedziť alebo vylúčiť kofeín

 

Pomoc bez užitia liekov:

 

mätový olej alebo rastlinný olej na čelo, krk, spánky

odpočinok v tmavšej miestnosti s otvoreným oknom (prípadne okuliare pri extrémnej citlivosti na svetlo)

masáž

v prípade, že nechcete ležať, pohodlne si sadnite, vyložte nohy

omotajte si okolo hlavy a cez oči zrolovaný uterák

ochladenie ľadom

teplá sprcha

 

 

 

Previous Nepravé kontrakcie. Skutočné kontrakcie nie je vždy ľahké rozpoznať.
Next Počet embryí pri transfere. Menej je viac.

About author

You might also like

Tehotenstvo

Sali Hughes on facial sunblocks

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Tehotenstvo

Víte že? Pohlaví vašeho děťátka můžete ovlivnit!

Chcete chlapečka či holčičku? Všechny dobře víme, že touhou každé ženy, která se chce stát matkou je, aby se jí narodilo zdravé dítě a vše kolem těhotenství a porodu dopadlo

Tehotenstvo

Těhotenství po potratu: V čem je jiné a na co se připravit?

Samozřejmě, nikdy to není příjemná záležitost, i když ztráta plodu v prvním trimestru je obvykle méně bolestivá než později. V každém případě, potrat je jizva, která nikdy nezmizí, ani když