Neplodnosť
13.7.2017 913 Views

Neplodnosť

Dôvody neplodnosti sú veľmi rôznorodé. Plodnosť nie je nemenná, ale každý jednotlivec podlieha viac či menej jej silným výkyvom. Dokonca aj medzi mladými pármi môže nadmerný stres alebo ťažká psychická záťaž vyvolať neplodnosť.

 

Príčiny

 

Dôvody neplodnosti sú veľmi rôznorodé. Plodnosť nie je nemenná, ale každý jednotlivec podlieha viac či menej jej silným výkyvom. Dokonca aj medzi mladými pármi môže nadmerný stres alebo ťažká psychická záťaž vyvolať neplodnosť. Ak sa situácia zmierni, plodnosť sa znovu obnoví. Aj napriek tomu, že pár môže byť zarmútený tým, že sa tehotenstvo nedostaví je táto reakcia organizmu v poriadku. Veľký stres, psychická a fyzická záťaž zabraňujú žene zamerať sa na tehotenstvo a nevyhnutný pokoj, preto sa telo v takomto období bráni tehotenstvu.

 

Tak ako na mužskú tak aj na ženskú neplodnosť negatívne vplýva alkohol, nikotín, drogy a toxíny zo životného prostredia. U silných fajčiarov môže byť znížená produkcia spermií alebo to môže viesť k nedostatku ovulácie u žien fajčiarok. To platí aj pri nadmernej konzumácii alkoholu. Okrem toho sú nadváha a podváha najmä u mladých žien častou príčinou dočasnej neplodnosti. Niektoré diéty môžu viesť k poruchám menštruácie alebo spôsobujú v tele tzv. slabý plameň, ktorý neumožňuje žiadne tehotenstvo. Príliš namáhavý šport alebo ťažká fyzická práca môže spôsobiť problémy s plodnosťou.

 

Ak je dôvodom neplodnosti organická príčina, môže byť zvyčajne lekárom liečená. Fyzické príčiny sú vrodené alebo vznikajú počas života chorobami, operáciami alebo inými faktormi. Často nie je jediný faktor zodpovedný za neplodnosť – psychika hrá veľkú úlohu pri organicky spôsobenej neplodnosti.

Pri tzv. idiopatickej neplodnosti môžu minimálne zmeny u oboch partnerov viesť k neplodnosti.

 

 

Previous Kŕmenie z fľašky: ide to aj bez kojenia
Next Gestóza

About author

You might also like

Tehotenstvo

Ty si ještě neporodila? A proč právě toto jméno? Řeči, které nesnášíme!

Vše, co nás otravuje během těhotenství! Prý to má být jedno z nejkrásnějších období našeho života. Jsme v očekávání příchodu nového člena rodinky a nevíme se dočkat, kdy už budeme

Tehotenstvo

Zda je plodný se dozvíte za pár minut!

Nový test plodnosti pro muže: Ukáže nejen to, zda je neplodný, ale i úspěšnost léčby! Ženy, které hledají partnera s cílem zplodit dítě, mají novou pomůcku – test mužské plodnosti.

Tehotenstvo

Trombóza v tehotenstve

Pod trombózou rozumieme vytvorenie krvnej zrazeniny (trombus) v krvnej cieve, a tým vyvolané zúženie resp. upchatie tejto cievy. Pojem trombózy je odvodený od gréckeho slova thrombosis, ktoré možno preložiť ako