Plodné dni a neplodné dni | ovulácia, ovulačný kalendár
23.7.2018 227 Views

Plodné dni a neplodné dni | ovulácia, ovulačný kalendár

Chceli by ste bábätko? Niektoré ženy otehotnejú ľahko, iné sa na to musia riadne pripraviť. Existujú určité pravidlá, podľa ktorých sa ženské telo väčšinou chová. Menštruačný cyklus, počnúc 1. dňom a končiac posledným dňom menštruácie, trvá v priemere 30 dní. Počas tejto doby vo vašom tele prebehnú plodné a neplodné dni. Najpravdepodobnejšia možnosť otehotnieť je uprostred, medzi dvoma menštruáciami. Nepravdepodobné je otehotnenie naopak tesne po menštruácii.

 

Plodné dni a neplodné dni počas menštruačného cyklu

Zo všetkého najskôr potrebujete zistiť, kedy u vás počas jedného cyklu dochádza k ovulácii. Práve a len vtedy ste pripravená otehotnieť. Keď sa ženské pohlavné bunky (vajíčka) uvoľnia, žijú približne 6 -12 hodín a počas tejto doby môžu splynúť mužské pohlavné bunky so ženskými. Podľa štúdií majú mužské pohlavné bunky (spermie) oplodňovaciu schopnosť 2-3 dni. V čase plodných dní vaše telo vytvára hlien, v ktorom môžu spermie žiť až 5 dní. Počas jedného cyklu sa uvoľňuje len jedno vajíčko. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu určiť plodné dni.

 

Tri základné znaky, ako určiť plodné dni

 

1. Zmena bazálnej teploty

Zmenu bazálnej teploty by ste si mali merať každý deň, mimo obdobia menštruácie. Najlepšie hneď ráno po prebudení, v rovnakom prostredí, čase a hlavne v pokoji. Namerané hodnoty zaznamenáte do tzv. záznamovej tabuľky, ktorú si môžete stiahnuť TU. Počas jedného cyklu prebieha bazálna teplota v dvoch fázach. Prvá fáza ukazuje teploty o niekoľko desatín stupňa nižšie ako v druhej fáze cyklu. Najvhodnejšia doba pre otehotnenie nastáva bezprostredne pred ovuláciou alebo v čase ovulácie, kedy dochádza k miernemu poklesu teploty. Viac o bazálnej teplote sa môžete dozvedieť v článku, ktorý nájdete TU.

 

2. Zmena hlienu

Počas menštruačného cyklu sa mení vzhľad maternicového hlienu. To ako hlien vyzerá, určuje hormón estrogén. Keď máte neplodné dni, hlien je hustý a neprepustí spermie. Môžete zažívať pocity sucha. Pred dozretím vajíčka a jeho uvoľnením sa stáva hlien riedkym. Spermie tak ľahko preniknú až k vaječníkom. Tieto dni sa označujú ako plodné. Hlien najvyššej plodnosti je bezfarebný, ťažný a vodový. Podľa záznamov charakteru hlienu môžete určiť, kedy je v danom cykle nejredší a nejelastickejší. Viac o cervikálnom hliene sa dozviete v článku, ktorý najdete TU.

 

3. Zmeny polohy a konzistencie krčka maternice

Krčok maternice si môže každá žena sama nahmatať a určiť jeho polohu a stav. Najlepšia poloha býva pri drepe alebo v stoji s jednou nohou opretou vo výške. V období tesne po menštruácii býva čapík tvrdý, nízko položený a bránka maternice na jeho vrchu je uzavretá. S blížiacou sa ovuláciou začína mäknúť a posúva sa nahor. Na jeho povrchu sa otvára bránka. Píšte si priebežný stav krčka maternice. Ak dôjde k mäknutiu maternice a jeho posunu nahor, blížia sa plodné dni.

 

 

 

Pre každý cyklus vyplňujte jeden list.

Do tabuľky si denne zaznamenávajte nameranú teplotu, charakter hlienu, polohu a stav krčka maternice.

Prípadné bolesti či napätie v prsníkoch, bolesť v podbrušku a pohlavný styk.

Zapíšte si aj okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť teplotu, ako je napríklad choroba a stres

 

 

Pre zaujímavosť a pobavenie uvádzame jednu štúdiu, ktorá súvisí s plodnými dňami 🙂

 

Výsledky štúdie preukázali: Plodné dni nútia ženy k nevere

Muži oveľa ochotnejšie než ženy podliehajú volaniu sexuálnej túžby a dopúšťajú sa vzťahov na jednu noc. Lenže! Podľa odborníkov ženy sú vernejšie než muži len vtedy, ak majú práve neplodné dni. Okolo ovulácie ich mozgy totiž ovládnu hormóny a podliehajú túžbam rovnako ako muži.

 

Z experimentálnej štúdie vypracovanej na francúzskej Université de Bretagne-Sud vyplynulo, že v šiestom až štrnástom dni cyklu sú ženy o 25% ochotnejšie súhlasiť s ponukou na sex.

 

 

 

 

Previous Bolesť chrbta v tehotenstve - čo pomáha pri bolestiach chrbta?

About author

You might also like

Tehotenstvo

Cyclotest Baby – spoľahlivá metóda určenia ovulácie a plodných dní.

Pomocou cyclotestu baby meriate prostredníctvom integrovaného meracieho senzora svoju telesnú teplotu od prvého dňa Vašej menštruácie až do začiatku neplodnej fázy po ovulácii a to ráno bezprostredne po prebudení –

Tehotenstvo

Ty si ještě neporodila? A proč právě toto jméno? Řeči, které nesnášíme!

Vše, co nás otravuje během těhotenství! Prý to má být jedno z nejkrásnějších období našeho života. Jsme v očekávání příchodu nového člena rodinky a nevíme se dočkat, kdy už budeme

Tehotenstvo

Migréna v tehotenstve.

Okrem radosti z príchodu nového člena rodiny, prináša tehotenstvo u žien, ktoré trpia migrénou, aj vedľajší účinok. Bolesti hlavy sú miernejšie, prípadne žiadne. Vedci zistili, že je to spôsobené zmenou