Pripraviť otcov na pôrod
23.6.2017 846 Views

Pripraviť otcov na pôrod

Ak ste nastávajúci otec, mali by ste myslieť na to, že rozhodnutie pre dieťa je rodinnou udalosťou. Môžete svojej manželke pomôcť v daných úlohách prípravy na pôrod a dieťa. Zároveň budete robiť svoje vlastné zmeny, ktoré sú rovnako náročné, ako manželkine.

 

Ak ste nastávajúci otec, mali by ste myslieť na to, že rozhodnutie pre dieťa je rodinnou udalosťou. Môžete svojej manželke pomôcť v daných úlohách prípravy na pôrod a dieťa. Zároveň budete robiť svoje vlastné zmeny, ktoré sú rovnako náročné, ako manželkine. Hoci vaša úloha počas deviatich mesiacov bola celkom iná ako matkina, napriek tomu ste aj vy prešli k zmenám. V niektorých okamihoch ste pravdepodobne nadšení a plní očakávania, v iných zase úzkostliví, zničení, možno aj unavení z čakania na dátum narodenia. V mnohých ťažkých chvíľach tehotenstva svojej manželky alebo partnerky, ako je nekonečná únava až po rannú nevoľnosť, ste boli bezpochyby ako otec, prípadne partner emocionálnou podporou.

 

Ak sprevádzate svoju ženu na vyšetrenie pred pôrodom, mali by ste si ujasniť, akú úlohu bude hrať otec v pôrodnej sále. Nech vám odpovedia na všetky otázky o tom, čo sa bude diať a informujte sa, ako môžete byť maximálnou oporou pre svoju ženu (lekárov a nemocničný personál). Ak je to možné, mali by ste si na niekoľko dní alebo týždňov vziať dovolenku z práce ak by bábätko prišlo skôr. Uvedomte si, že vy ako otec budete zohrávať veľmi aktívnu úlohu v živote svojho dieťaťa – a to nielen v prvých dňoch po narodení, ale aj pre zvyšok svojho života.

 

Čakanie a všetky nepríjemnosti tehotenstva sa zdajú mierne, keď už je dieťa tu. Konečne je to tu a vy stretávate túto novú osobu, ktorá bola tak blízko, a taká záhadná počas týchto mesiacov. Ako ste už videli, existuje mnoho príprav na pôrod a na čas po ňom, ktoré ako otec môžete urobiť skôr ako začne nová etapa života s dieťaťom. Vaša cesta do rodičovskej role je v konečnom dôsledku určená tým, ako sa na to duševne a emocionálne pripravujete – a nie tým, akú farbu bude mať detská izba alebo pre aký štýl postieľky s mriežkou sa rozhodnete. Len vy viete, ako reagujete na stres a zmeny. Skúste sa čo najpríjemnejšie pripraviť na blížiace sa otcovstvo. Niektorí otcovia alebo rodičia nájdu podporu v skupinovej pomoci, iní uprednostňujú meditáciu, maľovanie alebo písanie.

 

Príprava na pôrod ako otec môže byť pre niektorých nastávajúcich oteckov ťažšia ako pre iných, najmä ak ste spontánna osoba, ako tá, ktorá si všetko naplánuje vopred. Príprava je dôležitá, pretože to vedie k väčšej dôvere. Vaše dieťa potrebuje veľa dôvery, ešte predtým než začne chodiť. Aj vy budete takýmto spôsobom potrebovať dôveru pre prvé rodičovské kroky.

 

 

Previous Život s dieťaťom: Rozdelenie úloh
Next Kožné problémy v tehotenstve

About author

You might also like

Tehotenstvo

Cyclotest Baby – spoľahlivá metóda určenia ovulácie a plodných dní.

Pomocou cyclotestu baby meriate prostredníctvom integrovaného meracieho senzora svoju telesnú teplotu od prvého dňa Vašej menštruácie až do začiatku neplodnej fázy po ovulácii a to ráno bezprostredne po prebudení –

Tehotenstvo

Alergie a túžba po dieťati

Nie je žiadnou novinkou, že aj ženy – alergici túžia otehotnieť. Podľa dánskej štúdie je otehotnenie u týchto žien dokonca rýchlejšie ako u ostatných žien. Je možné, že zmeny v

Tehotenstvo

Životodárný koktejl

Kdo by nechtěl poznat tajemství života? V současnosti již dokážeme přečíst celý lidský genom, ale lidstvo je stále dost daleko od toho, aby pochopilo komplikované mechanismy odehrávající se v živém