Prolaktín
24.4.2017 993 Views

Prolaktín

Ak neprichádza k otehotneniu z dôvodu, že žena nemáva ovuláciu, za 20% z týchto prípadov je zodpovedný zvýšený prolaktín v ženskom tele. Vplyvom nadprodukcie tohto hormónu je narušený menštruačný cyklus a tým aj možnosť otehotnenia. Aký ma vplyv prolaktín na telo ženy a ako sa dá pomôcť v prípade zvýšenej hladiny hormónu prolaktínu tzv. hyperprolaktinémii ?

 

Ak neprichádza k otehotneniu z dôvodu, že žena nemáva ovuláciu, za 20% z týchto prípadov je zodpovedný zvýšený prolaktín v ženskom tele. Vplyvom nadprodukcie tohto hormónu je narušený menštruačný cyklus a tým aj možnosť otehotnenia. Aký ma vplyv prolaktín na telo ženy a ako sa dá pomôcť v prípade zvýšenej hladiny hormónu prolaktínu tzv. hyperprolaktinémii?

 

Čo je prolaktín?

Tento hormón vylučuje hypofýza, ale jeho tvorbu komplikovaným spôsobom riadi endokrinná žľaza hypotalamus. Prolaktín je hormón predného laloku hypofýzy, riadiaci tvorbu mlieka v období dojčenia, tlmí dozrievanie vajíčka vo vaječníku (aj menštruačný cyklus) a tým aj možnosť oplodnenia. Dokonca ovplyvňuje aj „materské” správanie po pôrode.

 

 

Nadbytok prolaktínu (PRL) – takzvaná hyperprolaktinémia – mimo obdobia dojčenia spôsobuje vymiznutie menštruácie a neplodnosť, niekedy môže viesť aj k produkcii mlieka. Uvedený stav môže byť spôsobený rôznymi príčinami. Výskyt zvýšenej hladiny prolaktínu je rovnako častý u žien aj u mužov. U mužov však býva menej často zistený pre neskôr sa vyskytujúce príznaky choroby.

 

Čo môže spôsobiť, že sú hodnoty prolaktínu zvýšené?
– manipulácia s prsníkom alebo jeho zranenia: dotykom, saním sa stimuluje bradavka. Zranenia, jazvy, alebo zápal v oblasti hrudníka môže narušiť produkciu hormónov a to zvyšuje koncentráciu prolaktínu v krvi.
– dysfunkcia hypofýzy : poruchy žľazy hypofýzy môžu spôsobiť abnormálnu nadprodukciu prolaktínu, ktorý negatívne ovplyvňuje ovuláciu a môže byť príčinou neplodnosti. Takéto narušenie môže byť spôsobené napríklad liekmi, najmä psychotropné drogy alebo niektoré antikoncepčné tabletky.

 

– nádory v oblasti hypofýzy : existujú rôzne typy nádorov, ktoré môžu byť zodpovedné za nadprodukciu prolaktínu. Niektoré blokujú produkcie dopamínu v hypofýze, ktorá reguluje distribúciu a produkciu prolaktínu. K nádorom však dochádza menej často ako k iným možným príčinám a sú obvykle benígne.
– znížená činnosť štítnej žľazy

 

Ďalšie faktory, ktoré môžu byť zodpovedné za nadprodukcia prolaktínu, sú napríklad stres alebo bolesť. Tiež, po pohlavnom styku alebo po jedle môže byť hodnota zvýšená. Ako sprievodný znak sa často vyskytuje diagnóza polycystických vaječníkov.

 

Aké príznaky naznačujú zvýšený prolaktín?

 

Existuje niekoľko rôznych príznakov, ktoré môže indikovať zvýšené hladiny prolaktínu.
– nepravidelný cyklus: Vo väčšine prípadov je nepravidelný cyklus sprievodným znakom neplodnosti. Keďže poruchy cyklu môžu mať rôznu príčinu, je potrebné a nevyhnutné urobiť vyšetrenie hodnôt prolaktínu.

 

– sekrécia mlieka: ide o príznak, ktorý jasne naznačuje zvýšené hodnoty prolaktínu v krvi ak je sekrécia mlieka z prsníkov mimo obdobia dojčenia. Tento symptóm môže nastať u žien, ktoré nikdy nerodili alebo neboli tehotné.
– zvýšená citlivosť až bolesť prsníkov

 

– problémy s otehotnením

 

Stále zvýšený prolaktín spôsobuje zníženie sexuálnej túžby, pocity napätia v hrudi a vo väčšej miere sa prejavuje predmenštruačný syndróm.

 

Ak sa zvýšený prolaktín vyskytuje u mužov, prejaví sa to:

– znížením libida

– impotenciou

– zväčšením prsníkov

– sekréciou mlieka z bradaviek

 

Diagnóza:

Diagnóza sa určuje z krvných testov. Lekár by mal dohliadnuť na to, že krv ma byť odobratá v ranných hodinách a to z viacero dôvodov:

– hladiny prolaktínu sa líši v rôznych časoch dňa. Kým koncentrácia hormónu je výrazne zvýšená v noci, ráno po prebudení sa dostáva na normálnu hodnotu.

– pretože sa môže nepriamo zvýšiť po jedle

 

Mierne zvýšenie hodnôt môže tiež spôsobiť stres z odobratia krvi, preto opakované meranie je na mieste. Vyšetrovanie prsníkov by sa pred takýmto vyšetrením nemali vykonávať, pretože taktiež môžu ovplyvniť nameranú hodnotu. Na vylúčenie nádoru na hypofýze sa využíva magnetická rezonancia.

 

Liečba:

Ak sa zistí príčina, stanoví sa liečba – lekár predpíše potrebné lieky, ktoré dokážu v priebehu krátkeho času ochorenie zastaviť a znížiť hladinu prolaktínu na normálne hodnoty. Zároveň ovplyvnia sprievodné príznaky ochorenia vrátane neplodnosti.

 

Na zníženie prolaktínu pôsobia aj niektoré prírodné prostriedky – vitamíny, minerály, výživové doplnky ako: vitamín B6, vitamín E, šalvia, petržlenová vňať, ženšenový extrakt, prášok MACA, vitex jahňací, zinok, ginkgo biloba a tiež zdravé stravovanie, kde by sa nemalo zabúdať na : ovocie, zeleninu (hlavne listová a zelené fazuľky), celozrnné obilniny, strukoviny, oriešky, semená, bielkoviny bohaté na zinok – losos, tuniak, morčacie mäso, kuracie mäso v bio-kvalite.

 

Previous Dvojčatá – počatie, priebeh tehotenstva, pôrod
Next Predčasná menopauza

About author

You might also like

Tehotenstvo

The Homesman rides, The Expendables assemble

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Tehotenstvo

Zda je plodný se dozvíte za pár minut!

Nový test plodnosti pro muže: Ukáže nejen to, zda je neplodný, ale i úspěšnost léčby! Ženy, které hledají partnera s cílem zplodit dítě, mají novou pomůcku – test mužské plodnosti.

Tehotenstvo

Tehotenstvo a dovolenka – dovolenka v tehotenstve.

Pred narodením dieťaťa chce ešte mnoho nastávajúcich rodičov niekam spoločne vycestovať. V zásade sa proti tomu nekladú žiadne námietky, ale mali by platiť určité pravidlá.   Načasovanie dovolenky Rozhodujúce pre