Prvé príznaky tehotenstva | prejavy tehotenstva
6.9.2017 1069 Views

Prvé príznaky tehotenstva | prejavy tehotenstva

šte, než sa dostaví menštruácia, prípadne vyjde tehotenský test, sme zvedavé i netrpezlivé, či sa naše snaženie o bábätko podarilo. Tehotenstvo možno určiť najprv neistými, potom pravdepodobnou a nakoniec istými, potvrdenými príznaky.

Príznaky tehotenstva už po ovulácii

Niektoré príznaky možno spozorovať už po ovulácii, iné pred termínom očakávanej menštruácie. Každý z nás je individuálna bytosťou, nemožno teda všeobecne povedať, že nižšie uvedené neisté známky tehotenstva budú platiť pre všetky mamičky. Sú ženy, ktoré im venujú veľkú pozornosť, iné naopak žiadnu. Toto sa odvíja aj od toho, či sa intenzívne snažíme o potomka, alebo sme uvoľnenej av súlade s prírodou. Môže sa jednať o príznaky bolesti v podbrušku, veľká únava, pálenie záhy, kovová pachuť v ústach, záchvaty plaču, zlepší sa Vám pleť alebo sa naopak osypete pupienky a boláky. Môžete sa stretnúť is pocitom, že sa o Vás pokúša chrípka, alebo je Vám veľká zima a zároveň vnútorne horí (nemáte však horúčku). Všeobecne sa skorej gravidity podobá prejavom pred menštruáciou, môže Vás pobolievať podbruško a dokonca špiníte alebo slabo krvácate. Môže sa stať, že dostanete menzes a napriek tomu ste tehotná. V tomto prípade nejde o klasický menzes, ale jedná sa o krvácanie z hormonálneho spádu, ktoré pretrváva aj niekoľko mesiacov po otehotnení. Nepodceňujte však akékoľvek krvácanie v súvislosti s tehotenstvom a nechajte sa vyšetriť gynekológom, ktorý Vám napríklad odporučí kľud na lôžku.

Najčastejšie neisté príznaky tehotenstva:

Zvýšená teplota

Bazálna teplota neklesá

Hustý výtok

Náladovosť

Náhla plačlivosť

Veľká únava, ospalosť

Lesklé oči

Zväčšenie prsníkov, citlivosť prsníkov

Pocit na omdletie, motaniu hlavy

Bolesť hlavy, svalov, kĺbov

Prechladnutie, nádcha

Častejšie močenie

Ranné, večerné alebo celodenný nevoľnosť

Neznášanlivosť niektorých vôní a pachov

Veľký hlad alebo naopak nechutenstvo

Averzie k určitým druhom potravín

Zmena chuťou

Špinenie, ľahké krvácanie v termíne, kedy má prísť menštruácia (jedná sa však o zahniezdenie)

Tlaky a bolesti ako pred menštruáciou

Zima

Vnútorná teplota

Kovová pachuť v ústach

Nafúknuté brucho

Plynatosť

Zvýšená tvorba slín v ústach

Výrazné modré žily na prsiach

Krvácanie z nosa

Pravdepodobné príznaky tehotenstva:

Vynechanie menštruácie

Pozitívny domáci tehotenský test

Isté, potvrdené príznaky tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva ultrazvukovým vyšetrením

Kedy ísť ku gynekológovi

Ponúka sa otázka, kedy má mamička navštíviť svojho gynekológa. Všeobecne možno odporučiť po vykonaní tehotenského testu, ktorý je vypovedajúcou už v deň očakávanej menštruácie. Ak vyjde nám test pozitívne, kontaktujeme gynekológa, ktorý sa nás opýta na dátum prvého dňa poslednej menštruácie. Podľa tohto dátumu spočíta, kedy bude môcť najskôr vykonať ultrazvukové vyšetrenie a pozve si nás na vyšetrenie. Tehotenský test nám oznámi, či sme gravidné, alebo nie. Nerozpozná už však, či sa jedná o mimomaternicové alebo vnútromaternicové graviditu, tú určí lekár po našom vyšetrení.

Vstupné gynekologické vyšetrenie

Gynekológ pri prvom vyšetrení vykoná:

Gynekologické vyšetrenie, väčšinou spolu s odberom kultivácie z pošvy

Vyšetrenie maternice, ak nemá k dispozícii výsledok odberov onkologickej cytológie staršie menej ako jeden rok

Ultrazvukové vyšetrenie

V prípade, že nám tehotenský test vyjde negatívne

Počkáme pár dní a test zopakujeme. Ak je výsledok opäť negatívny a menštruácia sa nedostavila, skontaktujeme gynekológa, ktorý nás pozve na vyšetrenie, aby zistil, či ide o tehotenstvo, oneskorený menštruácii ai Vynechanie menštruácie totiž môže mať aj iný dôvod, napríklad prechladnutie, stres, duševné vypätie, blížiace sa klimaktérium, uhniezdenie vajíčka inde ako v maternici.

Výber tehotenského testu

je v dnešnej dobe na trhu veľký. Môžeme si kúpiť tehotenský test cez internet, v lekárni, drogérii. Ak chcete zistiť tehotenstvo vo veľmi ranom štádiu, kúpime si tehotenský test s vysokou citlivosťou 20 MLU / ml. Niektoré testy môžu mať aj citlivosť 10 MLU / ml, môžu však vykazovať falošne pozitívne výsledky. Citlivosť 20 MLU / ml je považovaná za optimálny. Tehotenské testy možno rozdeliť na dve kategórie, kedy jeden druh sa do moču ponára, druhý vložíme do prúdu moču. Záleží na Vás, čo bude príjemnejšia a pohodlnejšia. U testov si môžete ďalej vybrať, či budete testovať pomocou papierového prúžku alebo absorčního tampónu s krytkou. Tehotenské testy zaručujú spoľahlivosť až 99%, nemožno sa však na ne plne spoľahnúť. Počkajte na potvrdenie tehotenstva gynekológom. IVF

Ak nám nám gynekológ potvrdí tehotenstvo

môžu nás počas celého prvého trimestra sprevádzať príznaky tehotenstva, uvedené v prvej skupine. Väčšinou sa jedná o únavu, ospalosť, veľký hlad či naopak nechutenstvo, neznášanlivosť niektorých vôní a pachov. Nemali by sme sa brániť prírode a ak cítime únavu, tak je dobré často odpočívať. Väčšinou na začiatku druhého trimestra sa tieto príznaky eliminujú a my sa cítime o poznanie lepšie. Je čas si naplno užívať tehotenstvo, odpočívať, nestresovať sa a zdravo sa stravovať.

Ste tehotná

a určite si kladiete otázku, čo Vás teraz čaká, ako máte o seba starať, čo môžete jesť a čomu sa naopak vyhnúť, či môžete cvičiť, kedy oznámiť túto krásnu novinu svojim najbližším a zamestnávateľmi ai Počas tehotenstva Vás napadne veľa otázok, a to , aj keď nemusíte už byť prvorodička. Každé tehotenstvo je iné a môžete ho prežívať inak, než predchádzajúce. Vždy, keď pôjdete do poradne ku gynekológovi, spíšte si otázky, ktoré Vám ošetrujúci lekár zodpovie. Budete mať tak istotu, že ste na nič nezabudla. Pri tehotenstve Vám pomôžu odborné články na internete, blogy těhulek, knihy a časopisy o tehotenstve. Budete si tak môcť overiť Vaše domnienky, dozviete sa užitočné informácie. Ak budete viac pripravená a informovaná o priebehu tehotenstva, pôrodu, dojčenia, starostlivosti o novorodenca, budete sa cítiť pokojnejšie, pripravenejší a vyrovnanejšia.

 

Previous Dĺžka trvania tehotenstva a výpočet pôrodu.
Next Rady pre nastávajúce mamičky

About author

You might also like

Tehotenstvo

Možno ovplyvniť pohlavie dieťaťa?

Mnohé páry by radi určovali pohlavie svojho bábätka. Údajne sú niektoré tipy a triky pri požadovanom pohlaví dieťaťa skutočné, ale veľa vedomostí je skôr mýtom ako faktom. Babičkine múdrosti Existuje

Tehotenstvo

Infekcie spôsobené potravinami a tehotenstvo

V tehotenstve môže byť imunitný systém kvôli hormonálnym zmenám oslabený. Bežné infekčné ochorenia môžu preto predstavovať dlhší a zložitejší proces a ohroziť tak zdravie matky a dieťaťa. Je preto dôležité,

Tehotenstvo

Těhotenství krok za krokem: První trimestr – základ všeho

Co se právě děje v bříšku? První trimestr je pro vývin budoucího človíčka nejdůležitější. Vše nejpodstatnější a nejhlavnější se vyvíjí a probíhá právě v něm. Později dochází už jen ke