Psychika v tehotenstve
4.5.2018 141 Views

Psychika v tehotenstve

Tehotenstvo, pôrod a šestonedelie znamenajú v živote ženy mnoho zásadných zmien, ktoré musia byť zvládnuté v relatívne krátkej dobe. Psychika a duševná rovnováha v týchto situáciách nepredstavujú žiadnu výnimku. Veľa žien sa počas tehotenstva ocitne na horskej dráhe emócií – od rozjarení, pocitov siedmeho neba až po smutné chvíle, až depresie.

 

Najmä meniaci sa hormonálny stav v priebehu tehotenstva, má veľký vplyv na psychiku. V prvom trimestri sa mnoho tehotných žien cíti unavených. Až do pôrodu sa zvyšuje hodnota estrogénu a progesterónu, po pôrode dramaticky klesá. Vyplavením hormónov po pôrode upadá veľa matiek do zlej nálady. Vtedy nastupuje hormón prolaktín, ktorý náladu pozdvihne. Počas dojčenia je vyplavovaný hormón oxytocín, ktorý pôsobí upokojujúco a vyplavuje zasa hormóny šťastia.

 

Počas tehotenstva

Na začiatku tehotenstva sa obyčajne dostaví radosť z otehotnenia a očakávania vytúženého dieťaťa. Hlavne ak si dávalo toľko očakávané tehotenstvo načas, dostáva sa žena do neopísateľnej eufórie.

Na druhú stranu prichádzajú problémy so spánkom, zmeny nálady a únava. Niektoré ženy dokonca zažívajú depresívne fázy. Niektoré z nich sú konfrontované s ťažkým rozhodnutím alebo nutnosťou ukončiť tehotenstvo predčasne. Tiež neistota ohľadom ich budúcnosti, dieťaťa a partnerstva môže spôsobiť strach a úzkosť.

 

Urobte si v takýchto chvíľach čas a poraďte, porozprávajte sa so svojím partnerom alebo priateľmi o svojej situácii pred vykonaním akékoľvek rozhodnutia. Často pomôže, keď Vás vypočuje a poradí Vám niekto, kto bol niekedy v rovnakej situácii. Neváhajte sa obrátiť na odbornú pomoc, ak si už skutočne neviete rady.

 

Istá švédska štúdia ukazuje, že v prípadoch, kedy je nastávajúca matka v depresii a trpí úzkosťou, má to vplyv na pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Jedná sa o negatívny účinok.

Alkohol, fajčenie a drogy sú niektoré z faktorov, ktoré majú negatívny dopad na dieťa počas tehotenstva. Aké sú však dôsledky duševnej choroby matky na dieťa, je oveľa menej známe.

Jedným z dôsledkov je aj nízka pôrodná hmotnosť novorodenca.

Ako vysvetlenie pre nižšiu pôrodnú hmotnosť predstavujú vedci rôzne faktory. Jedným z faktov je aj to, že stresové hormóny, ktoré sú zvýšené pri depresii alebo úzkosti, spomaľujú rast embryí. Je tiež možné, že sa ženy v tomto skľučujúcom stave menej starajú o seba. Tým nevytvárajú pre svojho budúceho potomka dobré životné podmienky. Ak sa cítite v tehotenstve nepríjemne, nepomáha ani rozhovor s partnerom, skúste sa obrátiť na odborníka. Nie je hanbou, ak tehotná žena navštívi psychológa. Tehotenstvo predstavuje zásadnú zmenu v živote každej ženy.

 

Počas druhého trimestra tehotenstva sa väčšina žien cíti pohodlnejšie ako na začiatku tehotenstva. Počiatočná únava je preč a žena je vtedy najviac fyzicky zdatná. Prvá konfrontácia s novou rolou už je uzatvorená. Pripravujú sa prvé plány a počiatočné prípravy pre život s dieťaťom. Mnoho rodín v tejto dobe zmení dokonca miesto pobytu.

 

Pamätajte, že tehotenstvo tak či onak, patrí medzi najkrajšie obdobia v živote ženy. Užívajte si ho preto plnými dúškami.

 

 

 

Previous Tehotenstvo a dovolenka - dovolenka v tehotenstve.
Next Riziko pre tehotné ženy: ovčie kiahne

About author

You might also like

Tehotenstvo

Plodné dni a neplodné dni | ovulácia, ovulačný kalendár

Chceli by ste bábätko? Niektoré ženy otehotnejú ľahko, iné sa na to musia riadne pripraviť. Existujú určité pravidlá, podľa ktorých sa ženské telo väčšinou chová. Menštruačný cyklus, počnúc 1. dňom

Tehotenstvo

Top 4 pověry o těhotenství: I vy jim stále věříte?

Asi není budoucí maminky, která by se nesetkala s nějakými pověrami neustále kolujícími v naší společnosti. Ať už jsou to mámy, babičky, známé a kamarádky – z každé strany těhotná

Tehotenstvo

Zimná dovolenka ako zábava pre tehotné ženy

Čo takto zimná dovolenka na horách? Všeobecne nie je žiadny dôvod na to, že tehotné ženy by nemohli ísť do hôr. Ale aj tu platí niekoľko pravidiel: Pri rizikách v