Snažíte sa otehotnieť?
5.11.2017 739 Views

Snažíte sa otehotnieť?

Pripravte sa na tehotenstvo čo najlepšie- zistite, kedy máte ovuláciu a kedy je teda najviac pravdepodobné, že otehotniete, pripravte sa na tehotenstvo aj zmenou svojich stravovacích návykov. Správne načasovanie je predpokladom úspechu.

 

Počať a donosiť dieťa môže každá zdravá žena od nástupu prvej menštruácie až do doby menopauzy, tj obvykle okolo 50. roku života. Odporúča sa tehotnestvo príliš neodkladať a bábätko porodiť najneskôr do veku 35 rokov. Neskôr môže stúpať riziko možného genetického postihnutia plodu. Niekedy pomôže vhodné načasovanie, hlavne ak máte menštruačné cykly nepravidelné, čo je u tretiny žien bežné.

 

Ako čo najpresnejšie určiť svoje plodné dni

Každá žena môže mať plodné dni v inú dobu, preto nie je ľahké vypočítať ovuláciu, teda najvhodnejší čas na oplodnenie vajíčka. Ovulácia znamená uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka do vajcovodu, v ktorom je vajíčko schopné oplodnenia približne po dobu 24 hodín. Ovulácia nastáva približne v polovici menštruačného cyklu, kedy dochádza k vzostupu gestagénov a je sprevádzaná drobnými zmenami, napríklad zvýšením bazálnej teploty. Vhodná doba k otehotneniu, a teda aj pohlavnému styku, býva zvyčajne od troch dní pred ovuláciou až do dňa ovulácie.

 

Z hľadiska načasovania sa veľmi osvedčujú ovulačné testy, ktoré vám poskytnú presnú informáciu o nadchádzajúcej ovulácii. Pre počatie je najvhodnejší čas pozitivity testu, kedy ste najplodnejšia, a potom ešte ďalšie dva dni. Na zistenie ovulačného cyklu je v lekárni voľne dostupný napr Ovulačný tester DONNA.

 

Stravovacie návyky a výživa

Zdravá výživa zohráva v procese prípravy na tehotenstvo dôležitú úlohu. Je vhodné denné dávky jedla rozdeliť do 5 časových intervalov. Strava by mala obsahovať dostatok čerstvého ovocia a zeleniny (až jednu tretinu), ďalej cereálne výrobky, mliečne výrobky, ryby, mäso – najlepšie biele mäso (kuracie, morčacie, králičie), ktoré neobsahuje veľa živočíšnych tukov. Veľmi dôležité je dodržiavať vhodný pitný režim – odporúčané je piť 2,5 litra tekutín denne. Najhodnotnejšie sú šťavy pripravené z čerstvého ovocia, vhodná je tiež minerálna voda bez bubliniek a ovocné čaje.

 

Sexuálna aktivita

Kvantita neznamená zároveň kvalitu! Spermie potrebujú čas na dozrenie. Pri veľmi častom pohlavnom styku sú spermie príliš mladé, a nie sú plne oplodnenia schopné. Najvhodnejšia frekvencia pohlavného styku je v tomto prípade 2-3x týždenne.

 

Potvrdenie tehotenstva

Ak ste spravili všetko a vystihli spolu s partnerom tú správnu chvíľu, bude iste ďalším logickým krokom zisťovanie – potvrdenie alebo vyvrátenie tehotenstva. Pri tom Vám pomôže test, overujúci tehotenský hormón – gonadotropín v moči. Tehotenský test je schopný zistiť prvotné štádium tehotenstva už zhruba týždeň po úspešnom oplodnení. Tu sa ponúka napríklad – Tehotenský test CASETTE Wondfo alebo Tehotenský test HCG. Pozitívny test je istý zhruba na 90%, preto ak si nie ste výsledkom istá, skúste ho zopakovať.

 

 

Previous Bylinky a liečivé rastliny vhodné pre otehotnenie, v tehotenstve a pri dojčení
Next Kyselina listová chráni v tehotenstve plod

About author

You might also like

Tehotenstvo

Bude to dievča, alebo chlapec?

Chcete vedieť, čo sa vám narodí? Alebo radšej nie? Dnes už sú spôsoby určenia pohlavia dieťaťa ešte v mamkinom brušku pomerne spoľahlivé. Predtým sa ženy spoliehali na “zaručené” metódy, ktoré

Tehotenstvo

Těhulky pozor – necukrujte příliš mnoho!

Fruktóza ve vaší stravě ovlivňuje váš plod, a to podle pohlaví! Nová studie, která byla nedávno publikována v odborném magazínu Endokrinology, poprvé přišla s výsledkem, že příjem fruktózy těhotnou ženou

Tehotenstvo

Těhulky pozor: Výběr porodnice je opravdu důležitý!

Každá budoucí maminka zvažuje před porodem, které zdravotnické zařízení si pro svůj vytoužený “den D” vybere. Ne, nemusí to být hned porodnice v místní nemocnici, ačkoli její velkou výhodou je