Snažíte sa otehotnieť?
5.11.2017 609 Views

Snažíte sa otehotnieť?

Pripravte sa na tehotenstvo čo najlepšie- zistite, kedy máte ovuláciu a kedy je teda najviac pravdepodobné, že otehotniete, pripravte sa na tehotenstvo aj zmenou svojich stravovacích návykov. Správne načasovanie je predpokladom úspechu.

 

Počať a donosiť dieťa môže každá zdravá žena od nástupu prvej menštruácie až do doby menopauzy, tj obvykle okolo 50. roku života. Odporúča sa tehotnestvo príliš neodkladať a bábätko porodiť najneskôr do veku 35 rokov. Neskôr môže stúpať riziko možného genetického postihnutia plodu. Niekedy pomôže vhodné načasovanie, hlavne ak máte menštruačné cykly nepravidelné, čo je u tretiny žien bežné.

 

Ako čo najpresnejšie určiť svoje plodné dni

Každá žena môže mať plodné dni v inú dobu, preto nie je ľahké vypočítať ovuláciu, teda najvhodnejší čas na oplodnenie vajíčka. Ovulácia znamená uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka do vajcovodu, v ktorom je vajíčko schopné oplodnenia približne po dobu 24 hodín. Ovulácia nastáva približne v polovici menštruačného cyklu, kedy dochádza k vzostupu gestagénov a je sprevádzaná drobnými zmenami, napríklad zvýšením bazálnej teploty. Vhodná doba k otehotneniu, a teda aj pohlavnému styku, býva zvyčajne od troch dní pred ovuláciou až do dňa ovulácie.

 

Z hľadiska načasovania sa veľmi osvedčujú ovulačné testy, ktoré vám poskytnú presnú informáciu o nadchádzajúcej ovulácii. Pre počatie je najvhodnejší čas pozitivity testu, kedy ste najplodnejšia, a potom ešte ďalšie dva dni. Na zistenie ovulačného cyklu je v lekárni voľne dostupný napr Ovulačný tester DONNA.

 

Stravovacie návyky a výživa

Zdravá výživa zohráva v procese prípravy na tehotenstvo dôležitú úlohu. Je vhodné denné dávky jedla rozdeliť do 5 časových intervalov. Strava by mala obsahovať dostatok čerstvého ovocia a zeleniny (až jednu tretinu), ďalej cereálne výrobky, mliečne výrobky, ryby, mäso – najlepšie biele mäso (kuracie, morčacie, králičie), ktoré neobsahuje veľa živočíšnych tukov. Veľmi dôležité je dodržiavať vhodný pitný režim – odporúčané je piť 2,5 litra tekutín denne. Najhodnotnejšie sú šťavy pripravené z čerstvého ovocia, vhodná je tiež minerálna voda bez bubliniek a ovocné čaje.

 

Sexuálna aktivita

Kvantita neznamená zároveň kvalitu! Spermie potrebujú čas na dozrenie. Pri veľmi častom pohlavnom styku sú spermie príliš mladé, a nie sú plne oplodnenia schopné. Najvhodnejšia frekvencia pohlavného styku je v tomto prípade 2-3x týždenne.

 

Potvrdenie tehotenstva

Ak ste spravili všetko a vystihli spolu s partnerom tú správnu chvíľu, bude iste ďalším logickým krokom zisťovanie – potvrdenie alebo vyvrátenie tehotenstva. Pri tom Vám pomôže test, overujúci tehotenský hormón – gonadotropín v moči. Tehotenský test je schopný zistiť prvotné štádium tehotenstva už zhruba týždeň po úspešnom oplodnení. Tu sa ponúka napríklad – Tehotenský test CASETTE Wondfo alebo Tehotenský test HCG. Pozitívny test je istý zhruba na 90%, preto ak si nie ste výsledkom istá, skúste ho zopakovať.

 

 

Previous Bylinky a liečivé rastliny vhodné pre otehotnenie, v tehotenstve a pri dojčení
Next Kyselina listová chráni v tehotenstve plod

About author

You might also like

Tehotenstvo

Ošetrujúca kozmetika

Ošetrujúca kozmetika je dnes veľmi dôležitá, veď umožňuje udržiavať si telo a dosiahnuť perfektný vzhľad . Takmer všetci ľudia dnes používajú kozmetické produkty.   Ošetrujúca kozmetika je dnes veľmi dôležitá,

Tehotenstvo

Sali Hughes on facial sunblocks

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Tehotenstvo

Třeba zvážit rizika! Porod do vody může ohrozit i dítě

Miminko se nakazilo infekcí! Méně tradiční způsoby porodů se stávají v těchto letech hity, i když odborníci upozorňují na to, že nejednou mohou být nebezpečné. Týká se to například i