Tehotné ženy sú sexy
23.2.2018 602 Views

Tehotné ženy sú sexy

Ak ste tehotná, ste ženskejšia, a ženskosť je sexy,” povedala supermodelka Heidi Klum v lete pre anglický časopis “Arena”. Ženy ako Heidi Klum alebo Claudia Schiffer a Verona Poth v médiách zistili že pre mnoho žien sú zmeny na ich tele menej znepokojujúce. Naopak, krivky na bruchu ich robia atraktívnymi.

Tento vývoj by mal tiež tešiť gynekológov a pôrodné asistentky. Nezriedka vytvára zmenené telo pre tehotnú ženu psychické problémy. “Tieto zmeny by nemali byť považované ako negatívne, ale ako úžasný, jedinečný zážitok a pocit,” hovorí Stefanie Schultke. Pôrodná asistentka z Potsdam je sama matkou jednej dcéry.

Najviditeľnejšie zmeny predstavuje v tehotenstve telesná hmotnosť. Najbežnejšie je v priebehu tehotenstva pribrať 9 až 14 kilogramov. V niektorých prípadoch môže viesť veľké zvýšenie hmotnosti k vzniku ochorenia. “Ak žena vo vyššom veku priberie príliš veľa, môže to viesť k tehotenskej cukrovke,” hovorí Stefanie Schultke.

Väčší váhový prírastok najmä na bruchu ženy, prináša väčšiu záťaž pre chrbát. Preto je vhodné v tehotenstve absolvovať tehotenské cvičenia na posilnenie chrbtice a chrbtových svalov, a to v rôznych predpôrodných kurzoch alebo doma.

Stefanie Schultke varuje pred ľahkým prírastkom ďalších kíl. “Dodatočný prísun by mal byť iba v poslednom trimestri tehotenstva. Predstavuje asi jeden obložený chlieb za deň navyše,” vysvetľuje. Väčšina žien sa však riadi tým, že musí jesť dobre a veľa. “Mali by ste uprednostňovať zdravú, pestrú stravu, konzumovanú viackrát denne a v menších porciách,” hovorí pôrodná asistentka. Okrem toho musia mať nastávajúce mamičky dostatok pohybu. „Každodenná chvíľka cvičenia nie je pre tehotné ženy škodlivá,” potvrdila Stefanie Schultke.

Prevládajúcim rysom tehotenstva je okrem rastúceho bruška aj zvýšenie objemu prsníkov. Dôvod spočíva v zväčšených mliečnych žľazách, ktoré sa postupne napĺňajú materským mliekom.

Rovnako dochádza aj ku zmene stavu pokožky. Nečistoty sú obvykle hormonálne a možno ich len ťažko ovplyvniť. Vzhľadom k zadržiavaniu vody a tuku, je koža mäkšia. Mnoho žien sa cíti príjemnejšie. Na rozdiel od nepopulárnych strií, ktoré sa vyskytujú približne u polovice všetkých nastávajúcich matiek. “To, či sa objavia, záleží na stave spojivového tkaniva. V prípade, že je mäkké, strie sa objavia či špeciálne krémy používate alebo nie”, hovorí pôrodná asistentka.

Mnoho žien má počas tehotenstva viditeľnejšie žily pod kožou, a to najmä v oblasti hrudníka. Na vine je zvýšenie objemu krvi – v niektorých prípadoch až o jeden a pol litra. Preto srdce pumpuje ešte rýchlejšie, čím sa znižuje množstvo kyslíka prepravovaného v krvi. “Preto sú tehotné ženy často unavené, a často nemajú silu, aby podali inak štandardný výkon,” vysvetľuje Stefanie Schultke. Nezriedka majú potom zlú náladu alebo sú podráždené.

Zmeny nálad počas tehotenstva môžu mať aj psychický pôvod. V minulosti sa hormonálne výkyvy tehotných žien často označovali ako vrtochy. „Avšak”, hovorí Stefanie Schultke, „nejde len o hormóny, ktoré negatívne ovplyvňujú psychiku žien. Majú strach z trvalej fyzickej zmeny, strach z pôrodu, bolesti, strach zo zodpovednosti a strach z budúcnosti”, rozpráva o svojich skúsenostiach pôrodná asistentka.

V takýchto situáciách je dôležité, aby mali tehotné ženy po ruke dôveryhodné osoby, ako napr. pôrodnú asistentku, aby zmiernila obavy, ale tiež pomohla vyjadriť radosť na príchod dieťatka. “Tieto pozitívne pocity mnohé žien rozvíjajú len medzi sebou, napr. pri predpôrodných kurzoch v priebehu tehotenstva alebo počas cvičení,” hovorí Stefanie Schultke. Dobrý pocit je dôležitý preto, že psychický stres môže byť príčinou potratu alebo predčasného pôrodu, dodáva.

 

 

Previous Lieky v tehotenstve
Next Bylinky podporujúce plodnosť

About author

You might also like

Tehotenstvo

Změny na prsou během těhotenství

Těhotenství je krásný okamžik pro každou ženu, ale spolu s ním projde vaše tělo četnými změnami a zvláště vaše prsa může těhotenství navždy poznamenat. Samozřejmě, vytvářet výživu pro vaše novorozené

Tehotenstvo

To, co sníte v těhotenství, ovlivňuje mozek vašeho dítěte!

Tím, co jíme, tvoříme dětem část budoucnosti … Už dávno víme, že strava, kterou přijímá žena během těhotenství, ovlivňuje i zdraví děťátka v jejím bříšku. Většinou však jde o souvislost

Tehotenstvo

Vzťah rodiča a dieťaťa

Po pôrode je prvý nerušený kontakt rodičov a ich novorodenca obzvlášť dôležitý: je to začiatok dlhotrvajúceho a jedinečného vzťahu. Po pôrode je prvý nerušený kontakt rodičov a ich novorodenca obzvlášť